Toplumsal Ekoloji Grubu
Anasayfa
Cuma, 21 Şubat 2020
 
 
Acı kaybımız - Cengizhan Yalçın E-posta
Yazar Administrator  
Perşembe, 18 Eylül 2008
Cengizhan Vefa YalçınGrubumuzun değerli üyelerinden Cengizhan Yalçın'ı kaybettik. Geçen hafta kalp krizi geçiren arkadaşımız tüm çabalara karşın kurtarılamayarak 16 Eylül gecesi dünyamıza veda etti.

Toplumsal krizin yanısıra ekolojik krizin ve küresel ısınmanın yarattığı tehditlerin daha o dönemden bilincine varan Cengizhan 1996 yılında Ankara'da sosyal ekoloji okuma ve tartışma grubunu başlatanlar arasındaydı, ilk toplantılar onun Bestekar sokaktaki bürosunda yapılmıştı. Murray Bookchin'in Özgürlüğün Ekolojisi adlı kitabını okuyarak tartışmaya başlayan grup, çalışmalarına başka kitaplarla devam etti.

2000 yılında Istanbul ve Ankara'daki sosyal ekoloji gruplarının biraraya gelmesiyle Toplumsal Ekoloji Grubu oluştuğunda bu grubun etkin bir katılımcısı oldu. 2001 yılı gibi dergilerin kapatıldığı, yasaklandığı, sahip ve sorumluların kovuşturmaya uğradığı bir dönemde Toplumsal Ekoloji dergisinin yasal sahibi olma sorumluluğunu üstlendi. Yalnızca yasal ve mali riskleri üstlenmekle kalmadı, hazırlanan her sayıyı matbaaya gönderilmeden önce baştan sona okuyup niteliğini yükseltmeye çalıştı.

Onun çok yönlü katkıları olmadan Toplumsal Ekoloji dergisinin 6 sayı çıkması her halde çok zor olurdu. Her zaman yeni projeleri heyacanla karşıladı ve yaratıcı önerilerle destekledi. Ne yazık ki hayalindeki projeleri gerçekleştiremeden ve ekolojik topluma güçlü bir yönelişi göremeden yaşama veda etmek zorunda kaldı.

Onun hayallerini ve özlemlerini gerçekleştirmek için mücadele etmek görevini böylece bize bırakmış oldu. Anısını unutmayacağız ve sevgili arkadaşımızın özgür ve ekolojik toplum özlemini mücadelemizde yaşatacağız.
 
One of the beloved members of our group, Cengizhan Yalçın has passed away on Sep 16. His life couldn't be saved despite all efforts, after he had a heart attack one week before.

He was aware of ecological crisis and threats of global warming as well as social crisis as early as 1996. He was one of the founders of Social Ecology reading and discussion group in Ankara. The first meetings had been held in his office on Bestekar street. The group started reading and discussing Ecology of Freedom by Murray Bookchin, then continued with other books.

He became one of the active participants of Social Ecology Group when the groups in Istanbul and Ankara joined together and formed the new group in 2000. At a time when many opposition magazines were banned and owners and editors were prosecuted, he has taken the legal ownership of the Toplumsal Ekoloji (social ecology) magazine in 2001. He hasn't only taken the financial and legal risks, also participated the publishing and distribution process.

It would have been very hard to publish 6 issues of Toplumsal Ekoloji without his contributions in many areas. He has always supported new projects enthusiastically with creative suggestions. Unfortunately, he has completed his life without seeing the projects he desired to achieve.

He will "rest forever here in our heart". His desire of free and ecological society will last in our struggle.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 08 Ekim 2011 )
 
Top! Top!