Tulsa Dayanışma ile Röportaj
Yazarlar: Daniel Baryon, Daniel Fischer 26 Haziran 2022

 

2020'den beri Tulsa Dayanışma, Oklahoma'da Yerli değerlerine ve toplumsal ekolojiye dayalı radikal demokrasinin tohumlarını ekiyor. Bir toplum merkezi ve bahçecilik projeleri yürütmenin yanı sıra, "mevcut sisteme karşı durmayı ve onun yerini alacak geleceği yaratmayı" amaçlayan yatay olarak örgütlenmiş kuruluşlardan oluşan Symbiosis (Simbiyoz ya da Ortakyaşam) federasyonunu başlatmaya yardımcı oldular. Tulsa Dayanışma'nın üyesi Daniel Baryon ile konuştum ve grubunun, 2014'te kurulan, siyahların önderlik ettiği bir işçi kooperatifleri ağı olan Mississippi'deki Jackson Dayanışma (Cooperation Jackson) ile ilişkisini sorarak başladım. -DF

 

Aşağıdaki fotoğraflar: Tulsa Dayanışma'nın (Cooperation Tulsa) cooperationtulsa.org'daki projelerinin ekran görüntüleridir

Tulsa Dayanışma ne zaman kuruldu ve Jackson Dayanışma ile temas halinde miydiniz?

Tulsa Dayanışma, George Floyd ayaklanmaları sırasında kuruldu. İlk başta Jackson Dayanışma(JD) ile temas halinde değildik, ancak bu durum Symbiosis Summer (Simbiyoz Yazı) adlı bir etkinlikten sonra değişti, burada birkaç üyemiz fiziksel emek gerektiren birkaç projesinde JD'ye yardım etmek için Jackson'a gitti. Artık aramızda açık kanallar var.

 

 Fotoğraf: Topluluk Merkezi, projelere ev sahipliği yapmak, toplantılara olanak sağlamak ve büyüyen topluluğumuzu desteklemek için fiziksel bir yer

Topluluk merkezinize ve çiftçilik ve bahçecilik projelerine verilen yerel tepkileri açıklar mısın?

Kapsamı biraz sınırlı olsa da, büyük çoğunlukla olumluydu. Yani, projelerimizin olduğu her yerde, insanlar hem devrimci çevrede hem de sıradan insanlar arasında bu konuda çok heyecanlılar. Devrimci bir hazırlayıcı(prefigüratif1) programın eylem yoluyla ne kadar başarılı olduğunu gördük. Birçoğumuz uzun süredir organizatörleriz. Diğer yöntemlerin başarısızlığına tanık olduk ve Tulsa Dayanışmanın yarattığı coşkuyu görebiliyoruz. Coşku yaratmasının en önemli nedenlerinden biri, yatay değerlerin bir göstergesi olmasıdır. Diğer yöntemler devrimci örgütleyicileri "üstün öncüler" olarak halktan uzaklaştırırken, bu yöntem ONLARIN güçlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor ve daha sonra onları kullanmaları için onlara güveniyor. Halkın özerkliğinin denetleyicisi olarak değil, danışman ve katalizör olarak hareket etmek istiyoruz.

Fotoğraf: İyileştirme (Restorasyon) Bahçesi, Restorasyon Kilisesi'ndeki yeni bir topluluk bahçesi

Tulsa Dayanışma hangi yiyecekleri yetiştiriyor ve yöntemler gıda egemenliğine ve ekolojik sürdürülebilirliğe nasıl katkıda bulunuyor?

Bahçelerimizi gerçekten geçen yıl içinde kurduk. Yaz kabağı, kruvasan, Kentucky mucize fasulyesi, muncher salatalık, yeşil salatalık, kısa ve tatlı havuç, yarım uzun havuç, baxters çalı kiraz domates, Fransız kahvaltı turpu, kiraz çan turp ve birkaç tür domates dikmeyi planlıyoruz. Halihazırda bebek kara lahana, ıspanak, marul, turp ve kazayağı diktik. Gelecekte bir gıda ormanı kurmanın yanı sıra, yerli türlere ve permakültüre vurgu yapmak istiyoruz. Yetiştiriciler olarak amacımızı ekosistemin uyumunu yeniden sağlamak ve insanlar için gıda sürdürülebilirliği yaratmak olarak görüyoruz.

Örgütün yatay yapısı ile yerel demokrasi vizyonu arasındaki bağlantı nedir?

“Yerel demokrasi” deyimi pek çok anlama gelebilir. Bize göre, uyguladığımızın söylendiği kadarıyla, yarattığımız organları demokratikleştirme ve elimizden geldiğince yerel düzeyde demokratikleşmenin kapsamını genişletme girişimidir. Kuruluşumuz, Tulsa Dayanışma'nın toplumsal ekolojik vizyonuyla işbirliği yaparken, kendilerini yönetebilen ve yönlendirebilen demokratik yapılar geliştirmek için bir katalizör görevi görüyor.

Fotoğraf: Flat Rock, Kuzey Tulsa'daki Cherokee Ulus'da 10 dönümlük bir kentsel tarım ve topluluk merkezi

Tulsa Dayanışma'nın Yerli rehberliğe sahip olması ve Cherokee Ulusu ile işbirliği yapması neden önemli?

Birkaç nedenden dolayı önemli. Her şeyden önce, Oklahoma Yerli toprak egemenliği için özellikle önemli bir mücadele alanı. Sadece birçok soykırımcı yeniden yerleştirmenin varış yeri olmakla kalmadı, şimdi özellikle McGirt - Oklahoma kararından sonra ABD'deki kabile özerkliğinin en önemli örneklerinden biri. Hem Kızılderili hem de beyaz organizatörlerden oluşan çok çeşitli bir örgüt olması açısından da önemli. Bu cephedeki ortak mücadeleler konusunda koordinasyon mevzisidir. Ayrıca Bookchin'in toplumsal ekolojik bakış açısının Yerli değerlerle pek çok ortak yönü olduğuna ve bunun bir koordinasyon organı olarak başarısına ve Bookchin'in yurt dışında Yerli özerklik mücadelelerinin başarısına katkıda bulunanlardan biri olduğuna inanıyoruz. Cherokee Ulusu ile işbirliğimize gelince, bu deneme niteliğindedir. Geliştirdiğimiz kuruluşların ve Cherokee Ulusu'nun birbirleriyle çok derinlemesine karışmadan işbirliği yapabileceği bir eylem yolu keşfetmek istiyoruz. Yani kabile özerkliğini ve ayrıca kitlelerin özerkliğini geliştirmek istiyoruz.

Pandemi grubun örgütlenmesini nasıl etkiledi?

Kesinlikle işleri daha da zorlaştırdı. Pandemi tırmandıkça, anlaşmazlıklarda arabuluculuk yapmak ve karmaşık konuları tartışmak için genellikle çok daha zor olan çevrimiçi ortamları daha sık kullanmaya zorladı. Bu aynı zamanda, üyelerimizin çoğunun tercih ettiği gibi sosyal etkileşimi kullanmak yerine insanlara dijital olarak ulaşmak için mekanizmalar geliştirmek zorunda kaldığımız anlamına da geldi. Bunun inişleri ve çıkışları oldu. Çıkışlar, organizasyonumuzu daha erişilebilir kılıyor! Dezavantajı, topluluğa ve grup katılımına zarar vermesidir. Devam ederken hala tüm bu endişeleri dengelemeye çalışıyoruz.

Neden Symbiosis (Simbiyoz ya da Ortakyaşam) konfederasyonuna katılmaya karar verdiniz ve bu işbirliği nasıl oldu?

İlk olarak, kurucu üyelerimizden biri olan Roberto Mendoza'nın Şikago genel kurulunda Symbiosis için birlik noktalarının hazırlanmasına yardım ettiğini söylemeliyim. Onun Yerli değerlere odaklanması ve benim Murray Bookchin'in fikirlerine odaklanmam bunu doğal bir uyum haline getirdi. Grubu, Symbiosis ağının bir parçası olmak için bilinçli bir niyetle oluşturduk ve federasyonla olan ilişkiyi çok verimli bulduk. Ayrıca, Jackson Dayanışma'nın çalışmalarından ve Rojava'daki projelerden ve Symbiosis değerlerinin yeniden üretimi olarak gördüğümüz Neo-Zapatismo felsefesinden çok ilham aldık.

İnsanlar Tulsa Dayanışma'yı nasıl destekleyebilir ve paylaşmak istediğiniz başka bir şey var mı?

Bir çok yolla! Burada, şehirdeyseniz ve devrimci bir anarşist, liberter sosyalist veya komünalist iseniz, sizi üye olmak için başvurmaya davet ediyoruz. Grubu daha yakından tanımanız için kolay bir yol olacaksa, sizi Discord sunucumuza davet etmekten mutluluk duyarız. Veya düzenli olarak örgütlediğimiz etkinliklerden birine katılmak isteyebilirsiniz! Kendinizi güncel tutmak için sosyal medyamızı takip edin.

Son olarak, topluluk mekânımız için genel giderleri karşılamak için uyumlu bir bağış toplama çabasının ortasındayız. Önümüzdeki birkaç ay içinde aylık 1800$ civarında bir gelir hedefine ulaşamazsak, mekânımızı kaybedebiliriz, bu da programımıza ciddi bir darbe olacaktır. Mekân topluluk toplantıları için kullanılıyor, bir "makerspace", insanları giydiren ve besleyen ücretsiz bir mağazaya ev sahipliği yapıyor, film gecelerine, her Cuma ücretsiz akşam yemeklerine, hatta kendi grubumuz ve diğer yerel kuruluşlar için toplantılara ve eğitimlere ev sahipliği yapıyor! Bu, nasıl kullanıldığının yarısı bile değil; diğer tüm projelerimizde donanım niteliğinde. Sizden herhangi bir miktarı ayırabilirseniz, Açık Kolektifimizde sürekli olarak katkıda bulunan biri olmanızı rica ediyorum. Katkınız, ne kadar küçük olursa olsun, anlamlıdır ve Oklahoma, Tulsa'daki gerçek, önemli bir ikili iktidar programına katkıda bulunur.

------------------

1) Prefigüratif politika, bir siyasi hareketin amaç edindiği sosyal ilişki, karar verme mekanizmaları, kültür ve insani deneyim biçimlerinin, hareketin o anki pratiklerinde cisimleşmesi ve bu yolla toplumu hedeflenen biçimlere doğru dönüştürme mücadelesidir - ç.n.


Yazarlar hakkında:

Daniel Baryon, Oklahoma, Tulsa'da yaşayan specifist bir anarşisttir. Tulsa Dayanışma (@CoopTulsaOK), Scissortail Anarchist Organisation (@ScissortailAO) ve Redbud Aid Distribution (@RedbudAid) örgütlerinde yer alıyor. Ayrıca teori üzerine yazıyor, bunlar The Anarchist Library'de ve YouTube kanalı Anark'ta video denemeleri şeklinde bulunabilir. Daniel'e Twitter'da @AnarkYouTube'da ulaşabilirsiniz.

Daniel Fischer, New Politics yayın kurulunun bir üyesidir ve This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: https://newpol.org/creating-a-future-of-radical-democracy/

Türkçeye Çeviren: Reha Alpay